Poslanci EP kritizovali J. Dijsselbloema za záchranný balík pre Cyprus

Brusel 7. mája (TASR) – Cyprus dostal ten najlepší možný záchranný balík. Vyhlásil to dnes v Európskom parlamente šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, ktorý tak reagoval na kritiku niektorých poslancov. Informovala o tom agentúra DPA.

Konečnú dohodu o záchrannom úvere vo výške 10 miliárd eur pre Cyprus schválila Euroskupina, neformálne združenie ministrov financií 17 štátov eurozóny, až na druhý pokus. Prvý návrh totiž cyperský parlament zamietol, pretože zahŕňal aj jednorazový poplatok zo všetkých bankových vkladov na ostrove. To znamená, že by štát zdanil aj účty, na ktorých mali klienti iba pár eur. Po zmene sa jednorazový poplatok týka iba nepoistených vkladov nad 100.000 eur.

Francúzsky poslanec Jean-Paul Gauzes sa v debate spýtal Dijsselbloema, či si uvedomuje, ako prístup Bruselu k Cypru a prvý návrh záchranného balíka poškodili imidž Európskej únie.

Nemcovi Svenovi Giegoldovi, ktorý zastupuje Stranu zelených, sa zase nepáči, že Dijsselbloem odmietol poslancom povedať, aký postoj zaujali počas diskusie o záchrannom balíku pre Cyprus ministri z jednotlivých štátov.

Dijsselbloem vo svojom prejave zopakoval, že preberá zodpovednosť za záchranný balík. Domnieva sa, že aj keď má Cyprus pred sebou ťažkú úlohu, konečná podoba balíka bola "vzhľadom na situáciu na ostrove tým najlepším riešením".

Pripomenul tiež, že problémy Cypru mali len obmedzený vplyv na finančný systém eurozóny, aj keď zároveň pripustil, že tým utrpela povesť bánk v menovej únii.

3 bal vs