Predstaviteľ nemeckej CDU sa obáva pomoci Cypru

Berlín 9. novembra (TASR) – Predstaviteľ kresťanských demokratov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dal dnes najavo obavy z prípadnej pomoci Cypru potom, ako nemecká tajná služba informovala, že najviac by zo záchranného balíka mohli vyťažiť bohatí Rusi.

Cyprus, ktorý o pomoc požiadal koncom júna, rokuje s medzinárodnými veriteľmi o podmienkach pomoci, ktorá by mala dosiahnuť asi 10 miliárd eur. Dôvodom sú problémy dvoch najväčších cyperských bánk v dôsledku ich previazanosti s gréckym trhom.

Týždenník Der Spiegel odvolávajúci sa na správu Spolkovej spravodajskej služby BND však minulý týždeň napísal, že z miliárd eur poskytnutých Cypru z peňazí daňových poplatníkov budú profitovať najmä ruskí oligarchovia, podnikatelia a mafiáni, ktorí si na Cypre ukladajú peniaze z nelegálnych aktivít.

"Musíme túto situáciu podrobne preskúmať," povedal pre internetové vydanie týždenníka predseda parlamentnej frakcie CDU/CSU Volker Kauder. "Aby bolo úplne jasné, nechcem, aby sme sa zaručili za nelegálne peniaze Rusov."

Cyperská vláda tvrdí, že za posledné desaťročie sprísnila pravidlá v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a tvrdenia v článku Der Spiegel odmietla. Podľa BND, ako aj niektorých európskych predstaviteľov však "naďalej pretrvávajú veľké pochybnosti" o adekvátnej implementácii týchto pravidiel.

Nemecko, najväčšia ekonomika eurozóny, by malo z celkového balíka pomoci poskytnúť Cypru viac než 2 miliardy eur. Nemci sú však čím ďalej, tým menej ochotní nalievať miliardy eur do záchrany krajín na juhu Európy. Carsten Schneider z najväčšej nemeckej opozičnej strany SPD povedal, že jeho strana bude v parlamente hlasovať za pomoc Cypru len v prípade splnenia určitých podmienok. Medzi ne patria "úprava" súčasných nízkych firemných daní a výraznejšie pritvrdenie v boji proti praniu špinavých peňazí.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 dan gl