Prezident ECB Trichet odmieta obvinenia, že zradil jej princípy

Frankfurt nad Mohanom 22. mája (TASR) – Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung odmietol obvinenia, že zradil princípy inštitúcie, ktorú vedie. Jeho zrada by mala podľa kritikov spočívať v tom, že nákupom štátnych dlhopisov členov eurozóny umožnil, aby sa do obehu dostalo veľa hotovosti a dôsledkom by mal byť silný rast spotrebiteľských cien.

Infláciu pokladá Trichet za jednu z foriem zdanenia práve najchudobnejších obyvateľov spoločnosti, "a to nikdy nedopustím".

Trichet ďalej povedal, že sa ECB dostala do situácie, v ktorej v strednodobom horizonte dokáže udržať rast ročnej miery inflácie pod 2 %. Počas viac ako 11-ročnej existencie centrálnej banky eurozóny sa to dobre darí.

V dokumentoch o úlohách ECB je medzi jej prioritami zakotvené, že musí robiť takú menovú politiku, aby ročný rast spotrebiteľských cien neprekročil 2 %. Táto úroveň sa definuje ako stav cenovej stability.

Trichet pripomenul, že národné banky členov EÚ počas rovnakého obdobia pred založením ECB, keď pôsobili samostatne, takú nízku mieru inflácie nedosiahli, dokonca ani nemecká spolková banka nie.

Prezident ECB povedal, že ani v terajšej náročnej etape vývoja eurozóny banka nestratila nič zo svojho úplne nezávislého postavenia. Ani za náročných podmienok sa nevzdáva svojej priority zachovať v strednodobom horizonte stabilitu cien. V roku 2004 nemecká a francúzska vláda žiadali zníženie úrokových sadzieb. "V mene rady ECB som odpovedal, že to banka odmieta", povedal Trichet. V decembri 2005 sme proti vôli 10 vlád členov eurozóny, ktoré verejne žiadali zachovanie nižších sadzieb, ich zvýšili. Poukázal na to, že ECB neváhala zvýšiť úrokové sadzby v roku 2008, keď sa začínala finančná kríza. "Nenecháme sa ovplyvňovať vládami, tarifnými partnermi alebo jednotlivými záujmovými združeniami," zdôraznil prezident ECB.

Informoval o tom nemecký denník Franfurter Allgemeine Zeitung.

12 jns