Problémy Maďarska po prerušení rokovaní sú opäť na titulných stranách

Budapešť 19. júla (TASR) – Prerušenie rokovaní Maďarska o pôžičkách s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou (EÚ) dostalo krajinu a problémy jeho ekonomiky opäť na titulné strany svetových médií. Konštatuje to dnes maďarský spravodajský server origo.hu.

Podľa väčšiny zahraničných médií problémy pocíti v prvom rade forint a maďarské štátne dlhopisy. MMF tým, že jeho delegácia z Budapešti odcestovala bez dohody, zanechala varovanie aj iným krajinám s voľnejšou disciplínou štátneho rozpočtu.

Maďarsko teraz síce nepotrebuje nutne pomoc MMF, nedohoda s ním však môže odradiť neistých investorov. Konštatovalo to internetové vydanie Financial Times (FT), ktoré poznamenáva, že maďarský forint sa dostane dnešným dňom pod tlak.

Analytik Nomury Peter Attard Montalto pre FT povedal, že je veľmi neštandardné takéto prerušenie rokovaní. "Krajiny zvyčajne ustúpia, aby nespôsobili MMF sklamanie," poznamenal analytik, podľa ktorého môže nastať veľmi riskantné obdobie a forint môže oslabiť. FT dodáva, že oslabenie národnej meny spôsobí vážne problémy mnohým Maďarom pre pôžičky v devízach.

Blogger FT Chris Byrant napísal, že predčasný odchod MMF z Budapešti znamená, že Brusel a Washington zbytočne vyzývali premiéra Viktora Orbána na "rozumný rozpočet". MMF a EÚ považujú budúcoročné plány maďarskej vlády za bluf. "Ak sa Maďarsko dostane opäť do problémov, MMF mu nepomôže tak ako pred dvoma rokmi. Odkaz MMF a EÚ nie je adresovaný iba Maďarsku, ale všetkým krajinám, ktorých rozpočty sú menej disciplinované," uzatvára Byrant.

Americký Bloomberg upozorňuje na riziko poklesu hodnoty maďarských dlhopisov aj forintu. Nedohoda je Orbánovou prehrou. Premiér sa totiž snažil upokojiť investorov po júnových vyhláseniach svojho hovorcu Pétera Szijjártóa a podpredsedu Fideszu Lajosa Kósu, kedy sa forint prepadol v priebehu dvoch dní o 4,5 %.

Bloomberg cituje komisára EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehna, podľa ktorého Maďarsko potrebuje tvrdé rozhodnutia a reštrikčné opatrenia.

Delegácia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie (EÚ) cez víkend prerušila hodnotenie úverového programu Maďarska ktoré je podmienkou pre uvoľnenie ďalšej splátky z pôžičky v celkovej hodnote 20 miliárd eur. Budapešť musí totiž podľa zahraničných veriteľov prijať tvrdšie opatrenia, aby zredukovala svoj rozpočtový deficit tak, ako sa dohodla s MMF a EÚ v roku 2008, keď jej schválili úver. Očakáva sa, že rokovania sa dokončia začiatkom tohto týždňa. Rozhodnutie MMF a EÚ však má negatívny vplyv na forint, ktorý dnes ráno oslabil o 2,4 % na 288,80 HUF/EUR. Na porovnanie, v piatok (16.7.) sa forint obchodoval pri kurze okolo 282 HUF/EUR.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) zll