Program nákupu dlhopisov krajín eurozóny je podľa Tricheta iba dočasný

Frankfurt nad Mohanom 12. marca (TASR) – Program nákupu dlhopisov problematických krajín eurozóny v rámci menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB) je iba dočasný. Uviedol to v rozhovore pre najnovšie vydanie nemeckého týždenníka Der Spiegel prezident ECB Jean-Claude Trichet.

"Nebudeme to robiť donekonečna. Toto opatrenie, podobne ako iné mimoriadne opatrenia, je len dočasné," vyhlásil.

Z údajov, ktoré banka zverejnila pred pád dňami, vyplýva, že minulý týždeň nekúpila žiadne dlhopisy štátov s finančnými problémami.

ECB začala nakupovať na sekundárnych trhoch dlhopisy krajín, ktoré zaviedli euro, vlani v máji v rámci boja s dlhovou krízou, ktorá začala v Grécku, rozšírila sa do Írska a momentálne ohrozuje Portugalsko a Španielsko. Po vytvorení európskeho záchranného fondu (EFSF) však banka navrhla, aby dlhopisy vykupoval tento fond.

Lídri eurozóny na summite 11. marca schválili zvýšenie úverovej kapacity fondu, čo presadzoval aj Trichet, z pôvodných 250 miliárd eur na 440 miliárd eur.

ECB podľa Tricheta možno zváži poskytnutie úľav zadlženým krajinám, ak zavedú úsporné opatrenie. Výmenou za ne by mohlo byť zníženie úrokov a predĺženie doby splatnosti pôžičiek, tvrdí Der Spiegel.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal vs