Proti rozpočtovým deficitom v eurozóne bude pôsobiť jasný mechanizmus

Brusel 22. júla (TASR) – Plánované sankcie proti štátom eurozóny, ktoré budú prekračovať limit pre výšku deficitu štátneho rozpočtu, ministri financií zrejme už len ťažko budú môcť zablokovať. Uviedol to nemecký denník Financial Times Deutschland (FTD).

Menový komisár EÚ Olli Rehn v rozhovore pre časopis Capital a FTD povedal, že chce dosiahnuť, aby v prípadoch neplnenia kritérií pôsobil takmer automaticky mechanizmus sankcií. "Ak štát porušuje pakt stability, mali by sankcie začať účinkovať automaticky – bude to nevyhnutné preto, lebo väčšina ministrov financií doteraz vždy dôrazne hlasovala proti." Doterajší systém, podľa ktorého musia schváliť sankcie ministri financií, "sa neosvedčil". Napokon by išlo len o ťažký sebaklam, keby sme si mysleli, že sa členské štáty budú navzájom posielať na pranier.

Rehn ide návrhom za doterajšie vyhlásenia Európskej komisie (EK) o kontrole sankcii v eurozóne. Za zásadnú zmenu väčšinového princípu sa dôrazne vyslovila aj Európska centrálna banka (ECB). Komisár uviedol, že EK skúma, ako by sa dal návrh realizovať v rámci súčasnej Zmluvy EÚ. Rehn konkrétne návrhy predloží na jeseň. Vychádzať bude z toho, že ministri financií už sprísnenie opatrení rámcovo schválili.

Komisár však nechce, aby sa realizoval návrh ECB na posilnenie jeho pozície voči rozpočtovým previnilcom. Radšej je za to, aby v prípade postihu prekračovania limitu schodku stála za ním so svojou autoritou celá EK.

Rehn sa v interview optimisticky vyslovil o budúcnosti eura a hospodárskeho rozvoja EÚ. Vo väčšine krajín eurozóny vyvoláva euro pozitívne pocity. Pokiaľ ide o Grécko, netreba zabudnúť na to, že mu úvermi pomáhajú aj iné štáty, nielen Nemecko. Fíni dávajú v pomere na obyvateľa viac ako Nemci. Avšak treba vidieť aj to, že úvery Aténam sú veľmi dobre úročené. Rehn povedal: "Na konci tejto krízy nebude ani jeden štát, ani jeden obyvateľ, ktorý by dostal menej peňazí, než požičal."

Napriek prísnejším úsporným opatreniam komisár trvá na tom, že hrubý domáci produkt (HDP) EÚ v tomto roku vzrastie o vyše 1 % a na budúci rok dosiahne 1,75 %. Varovania niektorých ekonómov, že po miernom oživení ekonomiky dôjde k jej druhému poklesu, považuje za prehnané.

Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

12 jns gl