Rakúsko pošle Grécku peniaze len spoločne s ostatnými

Viedeň 27. apríla (TASR) – Rakúsko poskytne záchranný úver Grécku spoločne s ostatnými štátmi eurozóny. Vyhlásil to dnes rakúsky minister financií Josef Pröll.

Rakúsko už podľa neho pripravilo všetky mechanizmy na presun financií. Vláda však uvoľní 858 miliónov eur na pomoc Grécku len pri koordinovanej akcii, teda spoločne s ostatnými 15 krajinami eurozóny a až po tom, keď Grécko splní všetky podmienky Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie (EÚ).

Rakúsko sa tak pridalo na stranu Nemecka, ktoré požaduje, aby Grécko najskôr schválilo ďalší balík úsporných opatrení a až potom predloží parlamentu na schválenie návrh úveru Aténam.

Grécko v piatok 23. apríla oficiálne požiadalo o aktiváciu záchranného mechanizmu, na ktorom sa dohodli krajiny eurozóny začiatkom apríla. Atény by mohli dostať až 45 miliárd eur, z toho 30 miliárd eur mu poskytnú vo forme bilaterálnych úverov členské krajiny eurozóny a 15 miliárd eur mu prisľúbil MMF. Podmienkou získania týchto financií je však nový balík úsporných opatrení na zníženie rozpočtového deficitu a uskutočnenie reforiem, aby bola ekonomika krajiny konkurencieschopnejšia.

Podľa gréckych médií vláda plánuje zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo súčasných 62 rokov na 67 rokov a zrušiť systém bonusov v štátnej správe, vrátane vyplatenia 13. a 14. platu.

Proti tomu sa však búria zamestnanci verejného sektora, ktorí už zorganizovali sériu štrajkov a aj na dnes naplánovali viaceré protestné akcie v Aténach. Pracovníci vo verejnej doprave v hlavnom meste dnes na šesť hodín prerušili prácu a hlavný odborový zväz ADEDY, ktorý zastupuje zamestnancov verejného sektora, plánuje ďalší štrajk na dnes večer.

Grécky premiér Jorgos Papandreu sa dnes popoludní stretne s poslancami vládnej socialistickej strany, aby ich informoval o záchrannom balíčku od MMF a eurozóny.

Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý dnes zverejnili grécke médiá, väčšina ľudí v krajine, presnejšie 60,9 % opýtaných, nesúhlasí s rozhodnutím vlády požiadať o finančnú pomoc úniu a MMF. A 67,4 % respondentov sa domnieva, že súčasná situácia v krajine môže viesť k sociálnym nepokojom.

Záchranný balíček od MMF a EÚ pomôže Grécku uhradiť všetky splátky svojich dlhov v tomto roku, ale nerieši jeho celkové problémy, ktoré môžu podľa mnohých analytikov nakoniec krajinu priviesť v blízkej budúcnosti k bankrotu.

Informovali o tom agentúry AP a DPA.

2 3 bal pop