Regulácia hedžových fondov vyvolala spor medzi EÚ a USA

Brusel 11. marca (TASR) – Európska únia (EÚ) a USA sa rozchádzajú v názoroch na reguláciu hedžových fondov. Brusel sa dnes ohradil proti kritike Washingtonu, ktorý sa obáva samostatného kroku EÚ. Podľa únie je ňou navrhované sprísnenie regulácie hedžových fondov v súlade s medzinárodnou dohodu týkajúcou sa zvýšenia transparentnosti v tejto oblasti.

Americký minister financií Tim Geithner sa sťažoval komisárovi EÚ pre vnútorný trh a finančné služby Michelovi Barnierovi a kritizoval snahu Bruselu o výrazné sprísnenie dohľadu hedžových fondov, ktoré obmedzí ich možnosti pri obchodovaní, informovala Európske komisia (EK).

Barnierov hovorca odmietol Geithnerovu kritiku a poprel, že návrh smerníc EÚ na sprísnenie regulácie hedžových fondov je protekcionistický. "Rozhodnutie EÚ konať v záležitosti hedžových fondov je v súlade s dohodou skupiny G20 posilniť transparentnosť v tejto oblasti," uviedol hovorca. "Nové pravidlá týkajúce sa hedžových fondov nediskriminujú zahraničných hráčov a nie sú protekcionistické."

Brusel chce, aby zahraniční investori, ako sú napríklad newyorské hedžové fondy so sídlom v Londýne, boli podriadení prísnejšej regulácii. Washington sa však obáva, že sprísnenie dohľadu môže mať negatívny vplyv na snahu hedžových fondov pritiahnuť investície od bohatých Európanov a ostatných lokálnych investorov.

Tento spor prichádza v čase, ktorý je zrejme rozhodujúci pre ďalší vývoj odvetvia. Agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou tvrdí, že Británia je pripravená ustúpiť Nemecku a Francúzsku, čo umožní, aby ministri financií únie predstavili návrh regulácie hedžových fondov už na budúci týždeň.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom zll