Rizikom pre SR budú v tomto roku dlhové problémy členov eurozóny

Bratislava 3. januára (TASR) – Slovenská ekonomika bude v tomto roku čeliť viacerým výzvam. Vnútornou je plánovaná konsolidácia verejných financií, z vonkajšieho prostredia môže na ňu doľahnúť potenciálne prehĺbenie problémov u členov eurozóny.

"Za riziko roku 2011 považujeme možné prepuknutie dlhových problémov u ďalších členov eurozóny. Prehlbujúca sa dlhová kríza by tak mohla euro voči doláru oslabiť ešte výraznejšie," upozornila pre TASR analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Ako vysvetlila, slabšie euro je pre vývoz výhodou, dovoz z dolárových krajín sa však naopak stáva drahším. Ľudia to tak pocítia pri dovolenkách či nákupoch cez internet. "Ale hlavne mnoho komodít, napríklad ropa, sa obchoduje v dolároch, a tak v prepočte na slabšie eurá sa stávajú pre Európanov drahšími. To môže mať dopad na vyššie ceny energií, ale i bežných tovarov v obchodoch," konštatovala.

Analytik Volksbank Vladimír Vaňo je presvedčený, že členstvo SR v eurozóne bude pre krajinu prínosom aj napriek súčasnej situácii. "Slovensko na rozdiel od susedov už v ostatných dvoch rokoch ťažilo z výhod spoločnej meny a ďalšie rozhodnutia v eurozóne môže ako krajina používajúca euro ovplyvniť priamo prostredníctvom plnoprávneho zastúpenia v riadiacom výbore Európskej centrálnej banky (ECB)," podotkol pre TASR.

Zároveň upozornil, že vývoj situácie v eurozóne ovplyvňuje aj jej nečlenov. "Hoci sa udalosti dotýkajú aj ostatných regionálnych členov Európskej únie, ako nečlenovia eurozóny nemajú priamy vplyv na rozhodnutia ECB. Slovensko naproti tomu má prostredníctvom guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) plnoprávny hlas v riadiacom výbore," dodal.

emu gl