Roubini: Grécko a slabšie ekonomiky sa budú musieť vzdať eura

New York/Singapur 12. mája (TASR) – Prominentný americký ekonóm Nouriel Roubini tvrdí, že Grécko a ďalšie slabšie ekonomiky sa budú musieť v najbližších rokoch vzdať spoločnej európskej meny, aby naštartovali konjunktúru.

Na obnovenie konkurencieschopnosti takých krajín, ako je okrem Grécka napríklad Španielsko, Portugalsko alebo Taliansko, je podľa Roubiniho potrebná "reálna devalvácia" eura. Euro zostane menou menšieho počtu krajín, ktoré "majú silnejšie fiškálne a ekonomické fundamenty", dodal Roubini v dnešnom rozhovore pre Bloomberg Television.

Európska únia (EÚ) a Medzinárodný menový fond (MMF) minulý týždeň schválili záchranný balík pre Grécko v celkovej hodnote 110 miliárd eur. Únia sa týmto spôsobom snaží zastaviť šírenie fiškálnej krízy do ďalších krajín eurozóny a upokojiť finančné trhy. Dlhová kríza môže spôsobiť, že eurozóna opäť upadne do recesie, myslí si Roubini, ktorý stále predpokladá, že Grécko bude musieť nakoniec predsa len reštrukturalizovať dlhy.

"Považujem grécku úlohu znížiť rozpočtový schodok z 13 % na 3 % za takmer nemožnú," uviedol Roubini. "Nevylučujem, že v najbližších rokoch jedna alebo viac z týchto slabších krajín eurozóny bude musieť vystúpiť z menovej únie."

Fiškálna konsolidácia, ktorú musí Grécko zrealizovať v rámci záchranného programu, bude podľa Roubiniho veľmi ťažká. "Nedokážu o toľko zvýšiť dane a znížiť výdavky," predpokladá. "Keď zvýšite dane a obmedzíte výdavky, ekonomika klesne ešte viac. MMF očakáva, že Grécko bude v recesii ďalšie dva alebo tri roky. Koľko úsporných opatrení a recesie taká krajina znesie?"

Podľa Roubiniho trhy nepresvedčilo založenie záchranného fondu pre krajiny EÚ v celkovej hodnote 750 miliárd eur, ktoré v nedeľu (9.5.) schválili ministri financií únie. Peniaze totiž budú krajinám, ktoré ich budú potrebovať, k dispozícii iba v prípade, ak zrealizujú rozsiahlu fiškálnu konsolidáciu a štrukturálne reformy. Dodal, že jedna alebo viac európskych krajín sa môže dostať do platobnej neschopnosti.

Tento úverový program je "iba ďalším klincom do rakvy" eura, ktorému hrozí, že zanikne, povedal dnes pre Bloomberg Television známy americký investor Jim Rogers. "Znamená to, že sa vykašľali na euro, že sa príliš nestarajú o to, či majú zdravú menu," tvrdí Rogers. "Veľa krajín míňa peniaze, ktoré nemajú a teraz to bude pokračovať."

Slabšie euro by mohlo pomôcť naštartovať rast v eurozóne, myslí si šéf analýz rozvíjajúcich trhov spoločnosti Crédit Agricole CIB Sebastien Barbe. "ECB už nemôže viac znížiť úrokové sadzby a fiškálna expanzia neprichádza do úvahy, takže rastu v eurozóne by mohol pomôcť zahraničný dopyt a slabšie euro." Dodal, že spoločná európska mena zrejme bude pokračovať v oslabovaní, čo môže zachrániť konjunktúru v krajinách, ako je Nemecko.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 lom zll