FINANCIE: Rozpadu eurozóny sa obáva aj šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker

Frankfurt nad Mohanom 13. februára (TASR) – Európska dlhová kríza spustila diskusiu o spoločnej hospodárskej politike. Predseda neformálneho združenia ministrov financií 16 štátov eurozóny, takzvanej Euroskupiny, Jean-Claude Juncker požaduje prehĺbenie koordinácie medzi krajinami. Nemecký komisár pre energetiku Günther Oettinger chce zasa revidovať Pakt stability a rastu.

Juncker varuje, že eurozóna sa môže rozpadnúť. "Menová únia nemôže vydržať, ak príliš narastú rozdiely v platobných bilanciách," uviedol luxemburský premiér pre Süddeutsche Zeitung. Preto treba koordinovať hospodársku politiku na európskej úrovni.

Podobne sa v piatok (12.2.) vyjadril aj komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Podľa neho problémy Grécka zrejme donútia EÚ, aby sprísnila dohľad nad hospodárskou politikou svojich členov. Inak totiž hrozí, že podobná dlhová kríza sa bude opakovať. "Najdôležitejšie poučenie z tejto krízy je, že naliehavo potrebujeme prehĺbiť a sprísniť dohľad nad hospodárskymi politikami, vrátane rýchlejšieho odhaľovania a riešenia problémov," uviedol Rehn vo svojom vyhlásení, ktoré pred novinármi prečítal jeho hovorca.

Dlhová kríza krajín, ako je Grécko, Portugalsko, Španielsko, Írsko a Taliansko spôsobuje expertom stále viac starostí. Finančné problémy týchto krajín môžu udusiť aj tak iba veľmi slabé oživenie európskej ekonomiky. Dlhy štátov v celej Európe rastú do závratných výšok. Hospodárska kríza totiž výrazne znížila daňové príjmy. K tomu treba pripočítať miliardové výdavky na stimulačné programy, ktoré extrémne zaťažili rozpočty.

V rámci EK stále viac politikov uvažuje ako Juncker. Viac než 10 rokov od zavedenia eura totiž podľa komisie ukázalo, že nestačí kontrolovať vývoj rozpočtov členských štátov, tvrdí nemecký týždenník Der Spiegel s odvolaním sa na informácie z EK. Pakt stability a rastu nefunguje. Členské štáty musia užšie koordinovať opatrenia v oblasti finančnej a hospodárskej politiky.

Vzhľadom na falšovanie gréckych štatistík Juncker požaduje, aby európsky štatistický úrad Eurostat mal právo prístupu k údajom jednotlivých štátov. Zároveň sa však razantne postavil proti myšlienke vylučovania krajín z eurozóny. Malo by to podľa neho "nekontrolovateľné následky ako zemetrasenie", poškodilo by to imidž eurozóny a pre Grécko by to bol "úplný koniec". Teraz je na ťahu grécka vláda, ktorá musí v tomto roku znížiť rozpočtový schodok prinajmenšom o štyri percentuálne body. Pritom sa môže na sto percent spoľahnúť na podporu únie.

Reformu hospodárskej politiky únie navrhuje aj nemecký komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger, ktorý požaduje zmenu Paktu stability a rastu. "Krajiny EÚ musia v roku 2011 začať so znižovaním zadlženia," uviedol Oettinger pre nedeľník Welt am Sonntag. "Ak to odmietnu, bude potrebné zmeniť Pakt stability a rastu tak, aby európske inštitúcie mohli ľahšie zakročiť proti politike jednotlivých krajín."

Podľa Oettingera treba zabezpečiť stabilitu eura. Najdôležitejším poučením z krízy Grécka podľa neho je, že krajiny únie sa musia naučiť lepšie hospodáriť s verejnými prostriedkami a musia si osvojiť novú "rozpočtovú kultúru".

Informoval o tom Der Spiegel.

12 lom ed