Rumunsko už splnilo podmienky a dostane ďalšie splátky z úveru

Brusel 27. januára (TASR) – Európska únia a Medzinárodný menový fond oznámili, že v nasledujúcich dvoch mesiacoch uvoľnia ďalšie splátky z úveru na pomoc Rumunsku v boji s krízou. Vláda v Bukurešti totiž splnila podmienky a prijala opatrenia na zníženie deficitu verejných financií.

EÚ, MF a Svetová banka minulý rok schválili Rumunsku úver v celkovej hodnote 20 miliárd eur. Ale v októbri 2009 zastavili vyplácanie jednotlivých splátok, pretože parlament vyslovil vláde nedôveru. Jedným z dôvodov bol aj prísny plán redukcie výdavkov, ktorý však bol podmienkou pre získanie finančnej pomoci od medzinárodných inštitúcií.

Začiatkom tohto mesiaca však už parlament návrh rozpočtu na rok 2010 schválil a ukončil tak obdobie politickej nestability v krajine.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia po schválení rumunského rozpočtu vyhlásil, že Európska komisia podľa neho už čoskoro pošle krajine ďalšiu splátku z úveru.

Aj MMF potvrdil, že Rumunsko už splnilo podmienky a čaká sa len na formálny súhlas Rady MMF, ktorá sa najbližšie stretne vo februári, s uvoľnením ďalších splátok z úveru.

Rumunsko malo ešte pred vypuknutím hospodárskej krízy vysoký rozpočtový schodok a recesia stav verejných financií ešte zhoršila. Rumunsko pritom patrí medzi najchudobnejšie štáty 27-člennej Európskej únie.

Brusel vlani sľúbil, že sa bude podieľať 5 miliardami eur na úvere pre Rumunsko a v júli 2009 poslal Bukurešti prvú splátku vo výške 1,5 miliardy eur. Zvyšok európskych financií by malo teraz Rumunsko dostať v troch splátkach v priebehu tohto roka a v 1. štvrťroku 2011.

Informovali o tom agentúry Reuters, AP a Bloomberg.

1 2 12 bal pop