Rusko je ochotné zapojiť sa do záchrany Cypru

Berlín 28. januára (TASR) – Európska únia (EÚ) a Rusko sa zbližujú v otázke zapojenia Moskvy do záchrany Cypru, informovala agentúra Reuters. Ruský premiér Dmitrij Medvedev totiž signalizoval, že Moskva je ochotná pomôcť.

Medvedev uviedol, že Rusko môže za istých podmienok podporiť Cyprus, ale najväčšiu časť potenciálnej pomoci pre krajinu by mala znášať EÚ. Moskva by mohla pomôcť Cypru predĺžením splatnosti úveru v celkovej hodnote 2,5 miliardy eur, ktorú Nikózii poskytla v roku 2011.

Cyprus začiatkom januára uviedol že formálne požiadal o 5-ročné predĺženie splatnosti spomínaného úveru. Tento krok, ktorý podporujú aj ministri financií eurozóny, by okamžite pomohol znížiť tlak na verejné financie Cypru.

"Myslíme si, že najväčšie náklady pri riešení týchto problémov musia znášať Cyprus a krajiny EÚ," povedal Medvedev v rozhovore pre nemecký ekonomický denník Handelsblatt. "Neodmietame však za istých podmienok pomoc. Najprv sa musíme dohodnúť na týchto podmienkach. Predtým nemôžeme poskytnúť žiadne peniaze," dodal.

Ostrovný štát požiadal koncom júna minulého roka o finančnú pomoc po tom, ako sa jeho najväčšie banky v dôsledku vysokej previazanosti s gréckym dlhom dostali do problémov. Očakáva sa, že Cyprus bude potrebovať približne 17 miliárd eur, čo predstavuje zhruba ročný výkon cyperskej ekonomiky.

Informovala o agentúra Reuters.

1 lom dan gl