Rusko poskytne Cypru časť pomoci, ale iba v spoluprácii s EÚ

Moskva 28. septembra (TASR) – Rusko poskytne Cypru časť potrebných financií, ale iba v spolupráci s Európskou úniou (EÚ), ktorá sa rozhodujúcou mierou bude podieľať na záchrannom balíku pre stredomorský ostrov. Moskva tvrdí, že Cyprus sa snaží získať úver v celkovej výške 20 miliárd eur.

Minister financií Anton Siluanov agentúre Reuters potvrdil, že Rusko zvažuje pôžičku vo výške 5 miliárd eur s tým, že Cyprus žiada od EÚ ďalších 15 miliárd eur. Vláda v Nikózii sa k tejto správe nevyjadrila.

Cyprus sa v júni stal piatou krajinou eurozóny, ktorá požiadala o záchranný úver. Dôvodom sú problémy cyperských bánk, ktoré sa príliš angažovali v Grécku a museli odpísať veľké straty z gréckych dlhopisov.

Ostrovný štát opakovane vyhlásil, že zatiaľ nepožiadal o žiadnu konkrétnu sumu, pretože s budúcimi veriteľmi z EÚ a Medzinárodného finančného fondu (MMF) analyzuje situáciu, aby zistili, koľko peňazí bude potrebovať.

Siluanov, ktorý sa tento týždeň stretol s Jeanom-Claudom Junckerom – predsedom Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny – odhaduje, že Cyprus potrebuje zhruba 15 miliárd eur. To znamená, že ak si aj požičia 5 miliárd od Ruska, nebude to stačiť a bude potrebovať pomoc aj od únie.

Podľa Reuters Siluanove slová majú zrejme zabrániť Cypru, ktorý je populárnou zahraničnou základňou ruských podnikateľov, využiť tento fakt a oháňať sa Ruskom v snahe dosiahnuť pri rokovaniach s Bruselom priaznivejšie podmienky úvere.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal vjo