Schäuble navrhuje vytvoriť post eurokomisára pre menu

Berlín 16. októbra (TASR) – Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyzval na vytvorenie postu eurokomisára pre spoločnú menu, ktorý by mal rozsiahle právomoci v otázke národných rozpočtov.

Podľa Schäubleho európski lídri by v rámci diskusie o zmenách v Zmluve o Európskej únii, ktorých cieľom je tesnejšia integrácia štátov eurozóny a ukončenie dlhovej krízy, mohli prerokovať aj vytvorenie nového postu v Európskej komisii (EK).

Nemecký minister podporuje aj reformu v Európskom parlamente (EP), ktorá má zabezpečiť, že o určitých otázkach budú môcť rozhodovať iba poslanci z krajín, ktorých sa daný problém týka.

Schäuble priznal, že nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorú oboznámil so svojimi návrhmi, k nim zaujala "opatrnejší postoj". Domnieva sa však, že Európska únia (EÚ) by o nich mala začať rokovať už na summite koncom tohto týždňa v Bruseli.

"Musíme urobiť väčší krok smerom k vytvoreniu fiškálnej únie…. Musíme využiť túto šancu (dlhovú a finančnú krízu eurozóny)," vyhlásil Schäuble, ktorý je dlhodobým zástancom tesnejšej európskej integrácie.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 bal gl