Schäuble – Politika stabilizácie a obrany európskej meny je úspešná

Viedeň 16. novembra (TASR) – Po Írsku sa dostane onedlho spod kontroly Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS), v médiách označovaného ako euroval, aj Španielsko. Rakúsky denník Die Presse v dnešnom vydaní uviedol, že obe krajiny mali podobné problémy; vyvolala ich bublina s nehnuteľnosťami a po jej prasknutí nástup krízy ich bánk.

"Plody práce sa môžu zozbierať," povedal v piatok (15. 11.) natešene predseda skupiny ministrov financií eurozóny Jeroen Dijsselbloem po skončení rokovania jej členov.

Nemecký spolkový minister financií Wolfgang Schäuble dodal: "To ukazuje, že naša politika stabilizácie a obrany európskej meny je úspešná a správna".

Írsko dostalo v roku 2010 na záchranu z eurovalu k dispozícii 85 miliárd eur, ale z nich vyčerpalo 67,5 miliardy. Španielsko malo na prekonanie problémov schválených 100 miliárd eur, ale z úverového rámca potrebovalo len 41 miliárd.

Tým sa znížilo ručenie europartnerov obom krajinám o 75 miliárd eur. Ak Madrid a Dublin budú hladko splácať vyčerpané financie, suma, za ktorú im ručia ostatní členovia členov eurozóny postupne klesne na nulu za 15 až 20 rokov.

Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý sa na záchrane oboch krajín podieľal úvermi, však pred časom varoval, že Írsko by sa v polovici decembra nemalo dostať spod ochrany EMS. Nemalo by sa spoliehať na získavanie úverov na finančných trhoch.

Írsky minister financií Michael Noonan však ďalšie núdzové úvery pre svoju krajinu vylučuje.

Nemecká televízna stanica N24 informovala, že Španielsko by sa malo dostať spod kontroly EMS v januári budúceho roku.

Na trhoch úročenie ich úverov v poslednom období výrazne kleslo, ale ich hospodárska situácia zostáva napätá. Miera nezamestnanosti v Španielsku dosahuje 26 %, a hospodársky rast iba 0,1 % nemôže mať vplyv na rast pracovných príležitostí. V oboch krajinách dosahujú dlhy súkromného sektora obrovské hodnoty. V Španielsku predstavujú 194 % hrubého domáceho produktu a v Írsku až 306 %.

Kým Madrid a Dublin vytiahli svoje banky z ťažkej situácie, problémovým zostáva predovšetkým Grécko. Ale dostatočne rýchlo sa nedostáva z krízy ani Portugalsko. Misia veriteľov Cypru nedávno konštatovala, že táto republika už dosiahla "viditeľný pokrok" v reštrukturalizácii svojho bankového sektora, ale ešte stále nemá nádej, aby sa dostal spod jej kontroly.

12 jns jk