Schulz označil kohéznu politiku za silný nástroj ekonomického rastu

Brusel 13. novembra (TASR) – Európsky parlament (EP) je jednotný v názore, že pomoc Európskej únie pre najmenej rozvinuté regióny je jedným z najsilnejších nástrojov pre zabezpečenie ekonomického rastu, uviedol predseda EP Martin Schulz po skončení vrcholného stretnutia najvyšších predstaviteľov 15 členských štátov a Chorvátska, ktoré sú združené v skupine Priateľov kohézie.

Na dnešnom rokovaní sa okrem predstaviteľov týchto štátov zúčastnili aj európske odborové združenia a zástupcovia biznisu.

"Možno je myšlienka krátenie európskeho rozpočtu populárna v niektorých členských štátoch, ale je kontraproduktívna z hľadiska stimulov pre rast ekonomiky a tvorbu zamestnanosti," upozornil Schulz, ktorý bol hlavným hostiteľom summitu zástancov silnej kohéznej politiky.

Schulz toto podujatie pripravil v spolupráci s poľským a portugalským premiérom Donaldom Tuskom a Pedrom Coelhom. Obaja sa zhodli v názore, že v časoch ekonomickej krízy je kohézna politika tým najlepším nástrojom na pomoc menej rozvinutým regiónom.

Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso, ktorý sa na tomto podujatí taktiež zúčastnil, uviedol, že kohézna politika ako taká nie je iba v záujme menej rozvinutých častí únie, ale ako nástroj rastu a investícií je dôležitá pre celkový ekonomický rast EÚ.

Zasadnutie skupiny Priateľov kohézie – po predošlých summitoch v Bukurešti a Bratislave tentoraz na pôde EP – sa konalo iba týždeň pred mimoriadnym summitom EÚ v Bruseli, počas ktorého sa lídri EÚ musia dohodnúť na kontúrach sedemročného rozpočtu (2014-2020).

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc