Šéf DIW Fratzscher predpovedá ďalšie odpustenie dlhov Grécku

Frankfurt nad Mohanom 6. augusta (TASR) – Prezident Nemeckého ústavu pre svetové hospodárstvo (DIW) Marcel Fratzscher je pevne presvedčený, že Grécku sa znovu odpustí časť jeho dlhov. Agentúra DPA cituje ekonóma, ktorý v pondelok (5. 8.) večer vo frankfurtskom klube hospodárskej tlače ICFW povedal, že "je jasné, že Grécko skôr alebo neskôr bude potrebovať ďalšie zníženie svojich dlhov".

Tento krok bude potrebný preto, lebo grécka vláda nie je ešte v situácii, aby dokázala uskutočniť mnohé z dôležitých reforiem. Téma by sa mala stať aktuálnou najneskoršie koncom tohto roka, lebo "sa nepodarí dosiahnuť niektoré z vytýčených cieľov".

Na rozdiel od prvého odpustenia časti gréckych dlhov, ku ktorému došlo vlani, teraz budú podľa Fratzscherovho presvedčenia na rade inštitucionálni veritelia preto, lebo Atény už súkromných investorov takmer nemajú.

Prezident DIW predpokladá, že Grécku sa odpustí asi polovica sumy, ktorú dlhuje zahraničným subjektom. O forme, akou sa to zrealizuje, zatiaľ nepovedal nič konkrétne, ale v Nemecku sa to dotkne daňových poplatníkov. Berlín sa totiž prostredníctvom eurozóny podieľa na poskytovaní pomoci Grécku 27 %. DPA cituje jeho odhad, že pôjde o dvojcifernú sumu v miliardách eur.

Šéf DIW vyjadril opačný názor než spolkový minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý koncom júla uviedol, že nové odpustenie dlhu Grécku neprichádza do úvahy.