Šéf Euroskupiny J. Dijsselbloem ocenil Grécko za reformné úsilie

Atény 31. mája (TASR) – Predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dnes ocenil Grécko za kroky smerujúce k opätovnému postaveniu ekonomiky na nohy a uviedol, že sa už začínajú objavovať prvé náznaky oživenia gréckeho hospodárstva. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Dijsselbloem, šéf neformálneho zoskupenia ministrov financií 17 krajín eurozóny, sa dnes stretol v Aténach s gréckym premiérom Antonisom Samarasom a ministrom financií Jannisom Sturnarasom, aby prerokovali pokrok Grécka v oblasti reforiem. Ako uviedol, čo sa týka úsilia Atén zreformovať svoju ekonomiku, je s "ich krokmi spokojný, pričom dodal, že v Grécku sa už začali objavovať prvé náznaky oživenia hospodárstva". Dodal však, že Grécko musí aj naďalej pokračovať v štrukturálnych reformách.

Grécka vláda uviedla, že s rastom hospodárstva počíta v budúcom roku a tento rok predpokladá primárny rozpočtový prebytok. Krajina je už 6. rok v recesii a nezamestnanosť dosahuje viac než 27 %. Od mája 2010 je závislá od pomoci zo zahraničia. Výmenou za pomoc však musí plniť viaceré úsporné opatrenia, medzi ktoré patrí opakované zvyšovanie daní a škrty v platoch či dôchodkoch.

2 3 dan vs