Šéf eurovalu nepredpokladá, že sa štáty na záchranný fond obrátia

Frankfurt nad Mohanom 28. septembra (TASR) – Šéf záchranného fondu určeného na pomoc štátom eurozóny v núdzi Klaus Regling nepredpokladá, že by sa niektorá z členských krajín obrátila na fond so žiadosťou o pomoc.

Fond známy aj ako euroval, ktorý založili v máji tohto roka pre prípad, že sa do problémov ako Grécko dostane aj iná krajina eurozóny, by mal svoju činnosť ukončiť v polovici roka 2013.

"Predpokladám, že fond nevyčlení počas svojho trvania žiadny úver," povedal Regling. Zároveň dodal, že fond by sa mal využiť výhradne vtedy, ak už nebude žiadne iné východisko a určite by nemal slúžiť ako jedna z prvých záchranných inštitúcií.

"Fond by nemal slúžiť ako záchranná sieť, na ktorú je možné kedykoľvek sa obrátiť," povedal Regling. "Prístup k nemu by sa mal umožniť len v najnevyhnutnejších prípadoch, keď už nie je iná možnosť. Predpokladám, že členské štáty urobia všetko preto, aby túto možnosť nemuseli využiť," dodal.

Ubezpečil zároveň Nemecko, ktorého podiel vo fonde je najvyšší, že ak by krajina predsa len musela nejaké úvery poskytnúť, tak skôr na nich zarobí než prerobí.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan zll