Šéf UniCredit sa obáva situácie v celej Európe, nielen v Írsku

Frankfurt nad Mohanom 18. novembra (TASR) – Šéf talianskej banky UniCredit Federico Ghizzoni dal najavo, že sa obáva dôsledkov dlhovej krízy v eurozóne. Je to jeden z mála verejných prejavov obáv európskych bankárov, z ktorých stále viac je znepokojených vývojom situácie.

Ghizzoni dnes počas diskusie na bankovej konferencii vo Frankfurte nad Mohanom na otázku, či mu situácia v Írsku nepripadá ako zlý sen, odpovedal, že "ako zlý sen mu pripadá situácia v celej Európe". "V stávke je dôveryhodnosť celej Európy a sila jej meny," povedal výkonný riaditeľ UniCredit.

Aj keď Európa má nástroje na riešenie krízy, jej aktivita sa musí zvýšiť, ak chce, aby sa situácia na trhoch upokojila, dodal Ghizzoni, ktorý sa na čelo UniCredit postavil v septembri po odchode Alessandra Profuma.

"Obávam sa, že ak politici neprijmú adekvátne riešenie, bude kríza naďalej destabilizovať trhy," povedal Ghizzoni.

Obavy z írskej krízy dali najavo aj Rusi. Člen správnej rady ruskej Sberbanky Sergej Gorkov uviedol, že nevylučuje rozšírenie írskej krízy aj na ďalšie trhy.

"Obávam sa, že tieto problémy môžu ovplyvniť situáciu v celej Európskej únii," povedal na konferencii. "Navyše, problém sa môže rozšíriť aj do ruskej ekonomiky, keďže tá je s európskou, najmä s nemeckou, francúzskou a talianskou, dosť previazaná," dodal Gorkov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan zll