Šéfom Euroskupiny zrejme zostane Juncker a šéfom EMS sa stane Regling

Brusel 28. júna (TASR) – Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker zrejme zostane šéfom Euroskupiny. Šéf dočasného Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) Klaus Regling sa asi stane aj šéfom stáleho Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS), uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľov eurozóny. Oficiálne sa o tom rozhodne počas piatkového (29.6.) rokovania lídrov eurozóny, uviedol jeden zo zdrojov.

Juncker je šéfom Euroskupiny, čo je neformálne zoskupenie ministrov hospodárstva eurozóny, od roku 2005 a jeho tretie 2,5-ročné funkčné obdobie sa končí 30. júna. Na zasadnutí Euroskupiny sa zúčastňuje aj Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB).

Podľa zdrojov však nie je jasné, či Juncker, ktorý sa sťažoval na zdravotné problémy v súvislosti s pracovným vyťažením, keďže je zároveň luxemburským premiérom, zostane na čele skupiny až do konca svojho štvrtého funkčného obdobia alebo z čela Euroskupiny odíde skôr.

Regling, ktorý ako ekonóm pôsobil v Európskej komisii (EK) a Medzinárodnom menovom fonde (MMF), je v súčasnosti na čele EFSF. Podľa zdrojov z eurozóny by sa mal stať aj šéfom EMS. EMS by mal vzniknúť 9. júla.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom ed