Situácia okolo Írska sa upokojí po zverejnení rozpočtu na rok 2011

Berlín 21. septembra (TASR) – Obavy trhov o stav írskych financií by sa mali zmierniť po tom, ako vláda schváli rozpočet na rok 2011. Uviedol to šéf Európskeho finančného a stabilizačného mechanizmu (European Financial Stability Facility, EFSF) Klaus Reglin pre dnešné vydanie nemeckého denníka Handelsblatt.

Zdôraznil, že Írsko doposiaľ ani len nenaznačilo, že by potrebovalo pôžičku. Na otázku novín, či by k takejto situácii eventuálne mohlo dôjsť, povedal: "Samozrejme, že v eurozóne stále pretrvávajú riziká, ale domnievam sa, že trhy sa znova upokoja v momente, keď Írsko schváli rozpočet na rok 2011. Ako viete, trhy niekedy reagujú prehnane."

Handelsblatt v tejto súvislosti pripomína, že podľa írskej centrálnej banky vláda v Dubline bude mať problémy dodržať všetky úsporné opatrenia. Banka odporučila kabinetu, aby znova zvážil svoj plán na zníženie rozpočtového deficitu vzhľadom na slabé výkony ekonomiky a zvyšovanie nákladov na splácanie írskych dlhov.

Analytici s napätím vyčkávajú na výsledok dnešnej aukcie írskych dlhopisov. V piatok (17.9.) dosiahli totiž náklady Írska na obsluhu štátneho dlhu rekordnú výšku. Na príčine bola správa, ktorú uverejnili írske médiá, že Dublin možno požiada o finančnú pomoc Európsku úniu a Medzinárodný menový fond (MMF). Írska vláda aj fond túto informáciu popreli.

Trhy tiež znepokojuje situácia v Anglo Irish Bank. Jej záchrana stojí dublinskú vládu miliardy eur a predstavuje mimoriadne riziko pre Írsko. Už niekoľko mesiacov vládne na finančných trhoch strach, že Írsko sa preto stane po Grécku novým krízovým ohniskom v eurozóne.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop