Slovinsko nepožiada o záchranný úver, tvrdí zdroj z Bruselu

Brusel 7. júla (TASR) – Slovinsko nebude šiestou krajinou eurozóny, ktorá požiada o záchranný úver. Uviedol diplomatický zdroj z Európskej únie (EÚ), ktorý chcel zostať v anonymite, v reakcii na špekulácie, že vláda v Ľubľane bude nútená požiadať o pomoc z eurovalu.

Podľa tohto zdroja Slovinsko ani zďaleka nie je v situácii, aby potrebovalo pomoc. Aj Európska komisia začiatkom tohto týždňa oznámila, že Slovinsko jej nepredložilo žiadnu požiadavku na poskytnutie finančnej pomoci.

Nervozita aj okolo Slovinska vzrástla po tom, ako minulý týždeň slovinský premiér Janez Janša v rozhlase povedal, že Slovinsku hrozí "grécky scenár," ak parlament neschváli návrhy zákonov obmedzujúce verejné výdavky.

"V tomto smere nie je zatiaľ nič nové. So Slovinskom sme neustále v kontakte. Zatiaľ sme žiadosť (o finančnú pomoc) nedostali, takže ďalej nemáme čo k tomu povedať," povedal novinárom v Bruseli hovorca Európskej komisie Olivier Bailly.

Slovinský minister financií Janez Šušteršič špekulantom odkázal, že jeho krajina v najbližších 12 mesiacoch rozhodne pomoc nebude potrebovať, keďže vláda zvýšila kapitálové rezervy najväčších bánk a zredukovala rozpočtové výdavky.

V súčasnosti čerpajú finančnú pomoc od EÚ a Medzinárodného menového fondu Grécko, Írsko a Portugalsko a pomoc žiada Cyprus. O záchranný úver požiadalo aj Španielsko, to však len pre svoje banky, pričom financie by malo čerpať výhradne z eurozóny.

Informovala o tom agentúry DPA.

3 20 bal vs