FINANCIE: Soros: EÚ potrebuje plán B, ak chce zabrániť ekonomickému kolapsu

Viedeň 26. júna (TASR) – Americký miliardár George Soros sa domnieva, že niektorá z krajín eurozóny blok s jednotnou menou zanedlho opustí a zároveň vyzval politikov na vypracovanie „plánu B,“ ktorý by Európskej únii umožnil vyhnúť sa hroziacemu ekonomickému kolapsu.

Soros neuviedol, ktorá krajina by podľa neho mohla eurozónu opustiť, avšak trhy stále viac špekulujú o osude Grécka. Finančník zároveň zopakoval svoj názor, že už na začiatku projektu eura došlo k veľkej chybe, a tou bolo, že zavedenie jednotnej meny nepodporila politická únia alebo spoločné ministerstvo financií.

„Euro nemá žiadne pravidlá pre možnosť prípadných úprav. Neexistuje žiadny systém pre prípad, že niektorá z krajín by eurozónu mohla opustiť, čomu sa v súčasnej situácii pravdepodobne nedá vyhnúť,“ vyhlásil dnes Soros v panelovej diskusii vo Viedni.

Aj keď súhlasí s tým, že „prežitie Európskej únie je v záujme všetkých strán,“ únia potrebuje štrukturálne reformy, ak chce zastaviť proces dezintegrácie. „Momentálne nemá Európa pripravený žiadny plán B. Preto politici udržujú status quo a trvajú na súčasnom systéme, namiesto toho, aby si uvedomili, že tento model má chyby, ktoré treba napraviť,“ povedal Soros.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan vs