Soros: Eurozóne a EÚ hrozí rozpad, ak Nemecko odmietne robiť ústupky

Miláno 15. apríla (TASR) – Eurozóne aj Európskej únii hrozí rozpad, ak Nemecko odmietne hrať svoju tradičnú úlohu a nebude robiť ústupky. Uviedol to miliardár a investor George Soros v rozhovore, ktorý dnes uverejnil taliansky denník Corriere della Sera.

"Nemci pri uzatváraní dohôd vždy robili ústupky nevyhnutné preto, aby Európska únia napredovala. Ale už nerobia," pripomenul Soros. "To je dôvod, prečo európsky projekt stagnuje, a keď sa nebude môcť pohnúť dopredu, zaradí spiatočku. Je dôležité uvedomiť si, že ak neurobíte ďalšie kroky, aby sa euro pohlo vpred, rozpadne sa na kusy a s ním aj Európska únia," vyhlásil známy finančník.

Prieskumy verejnej mienky ukázali, že väčšina Nemcov je proti finančnej pomoci Grécku a kancelárku Angelu Merkelová čakajú na budúci mesiac voľby, v ktorých by vládna koalícia mohla prísť o väčšinu v hornej komore nemeckého parlamentu.

Ale podľa Sorosa zatiaľ čo v minulosti bolo na starom kontinente zreteľne cítiť ochotu posúvať projekt spoločnej Európy vpred, teraz sa naopak vynára veľa pochybností.

Európska únia preto potrebuje pružnejší mechanizmus, čo sa týka redukcie rozpočtových schodkov, aby krajiny nemuseli obmedzovať verejné výdavky príliš drasticky. "Potrebujeme akýsi druh Európskeho menového fondu, vďaka ktorému by boli rôzne opatrenia menej bolestivé," vyhlásil.

Soros je presvedčený, že Grécko je možné zachrániť. A hoci vláda v Aténach už uskutočnila všetky nevyhnutné opatrenia, Európa jej v prípade potreby musí pomôcť a ponúknuť krajine úvery s čo najnižšími možnými úrokmi.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll