Španielsko dosiahlo pokrok v reforme finančného sektora

Washington 26. októbra (TASR) – Španielsko dosiahlo pokrok v reforme finančného sektora, ale musí udržať doterajšie tempo reforiem a podniknúť ďalšie kroky na ozdravenie bánk. Uviedol vo svojej správe Medzinárodný menový fond na záver návštevy v Španielsku, kde spolu s predstaviteľmi Európskej centrálnej banky (ECB) a Európskej komisie, tzv. Trojky, skúmali pokrok, aký krajina dosiahla v reformách.

Trojka schválila Španielsku úverovú linku v hodnote 100 miliárd eur na rekapitalizáciu bánk, ktoré zápasia so stratami z nesplácaných hypotekárnych úverov po kolapse realitného trhu.

Španielsko tiež zvažuje, že požiada eurozónu aj o finančnú pomoc vo forme nákupu svojich dlhopisov.

Komisia a ECB tiež ocenili úsporné opatrenia, ktoré vláda v Madride prijala, aby presvedčila investorov, že dokáže vyriešiť problémy bánk.

Španielsko už naznačilo, že pravdepodobne odčerpá iba 60 miliárd eur zo záchranného úveru na rekapitalizáciu bánk v krajine. A aj z tejto sumy plánuje vláda využiť iba 40 miliárd eur. Zvyšná suma má byť akousi poistkou pre prípad ďalšieho zhoršenia situácie vo finančnom sektore.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 bal ed