FINANCIE: Španielsko dosiahlo vlan nižší rozpočtový deficit, než žiadala EK

Madrid 28. marca (TASR) – Vicepremiérka španielskej vlády Soraya Sáenz de Santamaíriaová v piatok (27.3.) uviedla, že rozpočtový schodok štvrtej najväčšej ekonomiky eurozóny dosiahol vlani 5,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Na svojej internetovej stránke o tom dnes informuje denník Wall Street Journal. Európska komisia (EK) žiadala od španielskej vlády jeho zníženie na 5,8 %.

Vicepremiérka povedala, že požiadavku EK na zníženie rozpočtového schodku splnil Madrid prvýkrát od roku 2008. Podľa nej sa to podarilo vďaka zníženiu vládnych výdavkov a rastu ekonomiky.

V roku 2013 skončil španielsky rozpočet schodkom 7 % HDP, hoci dohoda vlády s EK znela na 6,5 %.

Španielsky minister rozpočtu Cristóbal Montoro povedal, že vláda dosiahla dobrý rozpočtový výsledok napriek tomu, že vlani musela zvládnuť pomerne náročnú jednorazovú záťaž. Predstavovalo ju vrátenie takmer dvoch miliárd eur daňovníkom. Európsky súdny dvoch ich výber označil za nezákonný.

Montoro poznamenal, že keby nemuselo dôjsť k ich vráteniu, španielsky rozpočet by v minulom roku klesol na 5,5 % HDP. Tak znela aj pôvodná prognóza vlády na rok 2014.

12 jns gl