Španielsko sa v nasledujúcich týždňoch rozhodne, či požiada o pomoc

Madrid 17. októbra (TASR) – Španielska vláda sa v priebehu nasledujúcich pár týždňov rozhodne, či požiada o finančnú pomoc zvonka. Uviedla to hovorkyňa ministerstva hospodárstva v Madride.

Španielsko je pod tlakom, aby požiadalo eurozónu o pomoc, pravdepodobne vo forme pohotovostnej úverovej linky z eurovalu. Európska centrálna banka (ECB) potom bude môcť nakupovať španielske dlhopisy v prípade, že výnosy z nich dosiahnu neudržateľnú úroveň.

Hovorkyňa ministerstva ale v tejto súvislosti pripomenula, že vláda stále uvažuje aj o možnosti, že nepožiada o žiadnu pomoc, ani len o úverovú linku.

Španielska žiadosť o pomoc bude jednou z tém nadchádzajúceho summitu Európskej únie 18. a 19. októbra v Bruseli.

Premiér Mariano Rajoy sa však možno bude zdráhať požiadať o pomoc pred nedeľnými (21. 10.) regionálnymi voľbami. Analytici ale upozorňujú, že ak Španielsko bude žiadosť príliš dlho odkladať, investorov to unaví a môžu zase vyhnať výnosy z jeho dlhopisov na kritickú úroveň.

Médiá, vrátane britských novín Financial Times, špekulujú, že Madrid v dohľadnom čase požiada o pomoc. Údajne o tom už rokuje s Bruselom. Najväčšou prekážkou bol doteraz odmietavý postoj severných štátov eurozóny, predovšetkým Nemecka. Berlín ale Madridu odkázal, že je len na ňom, ako sa rozhodne, a že nie je úlohou Nemecka, "aby mu dalo zelenú alebo červenú".

Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

2 1 bal gl