Spôsob riešenia cyperskej krízy kladie nové nároky na prezidenta ECB

Frankfurt nad Mohanom 3. apríla (TASR) – Cyperská kríza, taliansky chaos a slabá konjunktúra potvrdzujú, že sa kríza v Európe drží zubami-nechtami. Vytrvalo vytvára tlak na strážcov spoločnej meny a prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho. Uvádza DPA.

Ďalšie zníženie základnej úrokovej sadzby pokladajú ekonómovia na štvrtkovom (4.4.) zasadaní Výkonnej rady ECB za nepravdepodobné.

Po rokovaní rady pred štyrmi týždňami sa na pozitívnom obraze Draghiho objavili trhliny. Konštatoval ekonóm Commerzbank Michael Schubert. Dodal, že konjunktúra neposilňuje, indikátory nálady v ekonomike sa zhoršujú, prvé tohtoročné údaje z priemyslu, stavebníctva a maloobchodu priniesli nepríjemné prekvapenia.

"Napriek takému vývoju nemôže dôjsť k zmene základnej úrokovej sadzby," napísal Schubert o súčasnej situácii a pokračoval: "Členovia výkonnej rady zrejme vidia jej ďalší pokles ako málo efektívny prostriedok na to, aby zmiernili súčasné problémy eurozóny." Základná sadzba ECB teda zostane na súčasnej rekordne nízkej úrovni 0,75 %.

Teraz ide podľa expertov banky UniCredit o to, aby Draghi utlmil nervozitu na trhoch. Vyvolal ju spôsob záchrany Cypru. Po prvýkrát sa pri riešení akútnych problémov úverových ústavov člena eurozóny siahlo na vklady ich klientov, ktorí prídu o miliardy eur.

Ekonómovia pokladajú spôsob záchrany Cyperskej republiky za anulovanie princípu, na ktorom spočíva menová únia. Aj podľa klientov bánk je euro na cyperskom konte menej hodnotné než v ostatných častiach eurozóny. Ekonóm banky Helaba, pôsobí v nemeckých spolkových krajinách Hesensko a Durínsko, konštatoval, že "síce sa odvrátil štátny bankrot, ale siahnutie na vklady nad 100.000 eur a s tým spojená kontrola pohybu kapitálu sa stali nekrytým sektorom činnosti menovej únie. Prezident ECB Draghi musí teraz presvedčiť, že sa cyperský model v iných krajinách už nepoužije".

3 jns pop