Stark vyvracia tvrdenia o slabosti eura

Frankfurt nad Mohanom 21. mája (TASR) – Euro nie je slabé, uviedol to dnes vo vysielaní rozhlasovej stanice WDR 5 člen direktória Európskej centrálnej banky (ECB) Jürgen Stark. Dodal, že rozhodnutie z 9. mája kupovať štátne dlhopisy členov eurozóny neznamená, že dochádza k uvoľneniu menovej politiky ECB. "Kúpna sila eura je zabezpečená, a bude ju mať aj v budúcnosti," povedal Stark.

O sile a situácii spoločnej meny hovoril Stark aj v stredu (19.5.) v diskusných reláciách nemeckých televíznych staníc ARD a ZDF. Poukázal na to, že pokles kurzu eura voči doláru na štvorročné minimum neznamená, že sila eura skutočne klesla tak výrazne. V kurze mien sa prejavuje veľmi veľa faktorov, ktoré určujú výmenný pomer medzi nimi. Spochybnil tvrdenia, že pokles kurzu eura súvisí s rozhodnutím nakupovať štátne dlhopisy krajín, ktorých rozpočtové hospodárenie je problémové.

Stark odmietol aj názory, že vedenie ECB 9. mája prijalo rozhodnutie pod politickým tlakom. "Nebol absolútne nijaký tlak," pokračoval a dodal: "Sme nezávislí. Osobne sa cítim úplne nezávislý".

Člen vedenia ECB nepredpokladá, že rozruch okolo eurozóny a jej meny rýchlo ustane. Situácia sa upokojí až vtedy, keď krajiny uskutočnia reformy a dajú si do poriadku rozpočtové hospodárenie.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 jns pop