Štáty eurozóny musia výrazne zlepšiť dozor nad verejnými financiami

Frankfurt nad Mohanom 31. mája (TASR) – Vlády v členských štátov eurozóny musia výrazne zlepšiť dohľad nad dodržiavaním rozpočtových pravidiel, aby zabránili opakovaniu dlhovej krízy, ktorá sužuje Grécko aj ďalšie krajiny menovej únie. Uviedol to dnes prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet.

Obavy o stav verejných financií Grécka, ale aj Portugalska a Španielska, mali za následok oslabenie eura oproti doláru od začiatku roka o 15 % a prinútili ECB, aby v snahe o zlepšenie stability spoločnej meny nakupovala dlhopisy členov eurozóny.

"Toto sú ťažké časy pre Európu aj ECB. Sme konfrontovaní s napätím na finančných trhoch, zložitou fiškálnou situáciou v niektorých častiach eurozóny a to má nepriaznivý vplyv na efektívne fungovanie menovej politiky," povedal Trichet, podľa ktorého by však vlády nemali považovať rozhodnutie ECB, že kúpi dlhopisy, za spôsob, ako vyriešiť svoje problémy s verejnými financiami.

Vyzval preto štáty v eurozóne, aby pristúpili k drastickým zmenám a vyhli sa tak opakovaniu súčasných problémov. Trichet navrhuje urýchlené vytvorenie nového inštitútu pre dohľad nad verejnými financiami. Podľa neho už existujúce európske zmluvy určitý druh dozoru nad rozpočtami štátov umožňujú.

Ako dodal, najnovšie údaje naznačujú, že hospodársky rast eurozóny bude v 2. štvrťroku 2010 lepší, ako sa čakalo.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

1 2 bal gl