Štáty eurozóny sa budú musieť viac podieľať na záchrane bánk

Londýn 14. januára (TASR) – Krajiny eurozóny, ktoré požiadajú o pomoc z trvalého eurovalu, sa budú musieť podieľať väčšou mierou na záchrane svojich bánk. Informovala o tom agentúra RTTNews s odvolaním sa na článok v novinách Financial Times, ktorým sa údajne podarilo získať návrh nového plánu eurozóny.

Londýnske noviny tvrdia, že návrh koluje medzi ministrami financií menovej únie už od konca minulého roka. Uvádza sa v ňom, že štáty, ktoré požiadajú o finančnú pomoc, budú nútené buď investovať do problematických bánk spolu s Európskym mechanizmom pre stabilitu (EMS), alebo poskytnú fondu garancie pre prípad budúcich strát.

Podľa Financial Times návrh prinúti štáty, ktoré si to budú môcť dovoliť, aby radšej samé poskytli finančné injekcie problematickým bankám a nežiadali o pomoc zo záchranného fondu.

Navyše, ak sa niektorý zo štátov dostane v dôsledku záchranného úveru pre bankový sektor do problémov a požiada o finančnú pomoc EMS, aj v tomto prípade sa bude musieť jeho vláda zaručiť, že fond dostane všetky peniaze naspäť.

12 bal gl