Strach zo štátneho bankrotu sa preniesol do Portugalska a Španielska

Lisabon/Madrid 16. apríla (TASR) – Napriek ubezpečeniam gréckej vlády, že si v súčasnej kríze pomôže sama, obavy finančných trhov sa nezmiernili. Dokonca sa rozšírili aj na Portugalsko a Španielsko.

Úroková prirážka na portugalské úvery vzrástla vo štvrtok (15. 4.) o 23 bázických bodov (b/d) a dosiahli 200 b/d. Je to ich najvyššia prirážka od februárovej paniky. Španielsku zdraželi úvery o 15 b/d na 155 b/d. Grécka úroková úverová prirážka dosiahla 450 b/d. Prirážky sa dávajú k úrokovej úrovni nemeckých 10-ročných dlhopisov.

Najnovší vývoj na finančnom trhu je prejavom pochybnosti o dostatočnosti a účinnosti 45 miliárd eur, ktoré na prekonanie krízy prisľúbili Aténam Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF). Údajne veľa dôležitých otázok zostáva otvorených, napríklad aj tá, koľko prostriedkov dá Grécku na preklenutie krízy fond. V EÚ musia o schválení úverov rozhodnúť parlamenty. Gréci zatiaľ nežiadajú nijakú okamžitú pomoc. Záväzky voči investorom plnia v celom rozsahu.

Grécko si požičiava peniaze na desať rokov za vyše 7 %. Menový stratég Paul Robson z Royal Bank of Scotland uviedol, že investori teraz skúmajú, či grécka infekcia môže preskočiť aj do Portugalska.

Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

12 jns zll