FINANCIE: Stratég banky Société Générale prognózuje rozpad eurozóny

Londýn 13. februára (TASR) – Južné krajiny eurozóny sú chytené v pasci nadhodnotenej meny a ich ekonomiky dusí nízka konkurencieschopnosť. Táto situácia povedie podľa stratéga banky Société Générale Alberta Edwardsa k rozpadu eurozóny.

Problémom, ktorý sa týka krajín, ako je Portugalsko, Španielsko a Grécko, je, že roky neprimerane nízkych úrokových sadzieb spôsobili prehriatie a vysokú infláciu, napísal vo svojej analýze Edwards. Aj keby vlády "dokázali znížiť svoje fiškálne deficity, nedostatok konkurencieschopnosti v rámci eurozóny vyžaduje roky relatívnej (a ak zoberieme do úvahy výhľad inde, aj absolútnej) deflácie. Každá pomoc poskytnutá Grécku iba posunie nevyhnutný rozpad eurozóny."

Euro od novembra 2009 oslabilo voči doláru asi o 10 %. Príčinou sú obavy, že niektoré krajiny eurozóny, ako napríklad Grécko, budú mať problémy so svojím rozpočtovým schodkom. Navyše ekonomika regiónu vo 4. kvartáli 2009 prakticky stagnovala. Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa medzikvartálne zvýšil iba o 0,1 %, informoval v piatok (12.2.) európsky štatistický úrad Eurostat.

Bývalý člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Tommaso Padoa-Schioppa a taliansky minister financií v rokoch 2006 až 2008 v piatok vyhlásil, že neexistuje možnosť rozpadu eurozóny. "Nemyslím si, že existuje možnosť, aby sa také niečo stalo, a nemyslím si, že má zmysel o tom hovoriť," povedal Padoa-Schioppa v rozhovore pre Bloomberg Television.

Edwards sa v ankete Thomson Extel o najlepšieho európskeho stratéga umiestnil vlani na druhom mieste za svojím neskorším kolegom Jamesom Montierom. V roku 1996 si pohneval vlády krajín juhovýchodnej Ázie, keď predpovedal finančnú krízu, ktorá región zasiahla o rok neskôr.

Po trojmesačných dohadoch o možnej platobnej neschopnosti Grécka, ktoré mali negatívny vplyv na jeho dlhopisy, lídri Európskej únie (EÚ) varovali vo štvrtok (11.2.) investorov, že v prípade potreby ochránia krajinu pred špekulatívnymi útokmi. Začiatkom februára klesli aj španielske a portugalské dlhopisy, keďže aj tieto krajiny majú fiškálne problémy.

Grécky premiér George Papandreu sa snaží konsolidovať verejné financie. Zamestnanci verejného sektora sa však postavili proti úsporným opatreniam a štrajkujú.

"Na rozdiel od Japonska a USA má Európa nešťastný sklon k občianskym nepokojom, keď čelí vážnym hospodárskym problémom," napísal vo svojej analýze Edwards. Vydanie juhoeurópskych krajín s najslabšími verejnými financiami napospas "dlhému obdobiu deflácie by pre ne s najväčšou pravdepodobnosťou predstavovalo príliš tvrdý test".

Fiškálna kríza Grécka sa môže vystupňovať podobne ako ázijská kríza v roku 1997, ktorá vydláždila cestu platobnej neschopnosti Ruska v roku 1998, myslí si Edwards. Je to "ďalšia kapitola tej istej knihy". Edwards dodal, že zníženie deficitov bude mimoriadnym problémom aj pre USA a Britániu. "Po Grécku prídu ďalšie krízy, vo vnútri aj mimo eurozóny."

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 lom ed