FINANCIE: T. Basescu neverí, že Rumunsko vstúpi do eurozóny v roku 2015

Brusel 13. marca (TASR) – Rumunský cieľ vstúpiť do európskej menovej únie už v roku 2015 je nesplniteľný, uviedol v utorok (12.3.) rumunský prezident Traian Basescu, ktorého dnes citujú európske internetové denníky EUobserver a EUbusiness.

Súčasná rumunská vláda premiéra Victora Pontu vlani v novembri, po prebratí moci, sľúbila vykonanie hĺbkovej analýzy možností vstupu Rumunska do eurozóny v roku 2015. Termín 1. január 2015 na prijatie eura stanovila ešte predošlá centristicko-pravicová vláda premiéra Emila Boca.

Premiér Ponta dal opakovane najavo, že jeho vláda nebude silou-mocou trvať na vstupe do eurozóny už o dva roky, aj keď sa krajine darí dodržiavať fiškálnu disciplínu.

"Termín prijatia eura v roku 2015 je podľa mňa nereálny," povedal Basescu v utorok pred poslancami rumunského parlamentu. Prezident však dodal, že Rumunsko by sa ambície na vstup do eurozóny nemalo vzdávať a je podľa neho podstatné, aby krajina za účelom úplnej integrácie do EÚ prijala euro v horizonte troch až štyroch rokov.

Basescu pripomenul, že Rumunsko musí pred vstupom do eurozóny zlepšiť svoju ekonomickú situáciu a pokročiť v reformách, najmä pri privatizácii stratových štátnych podnikov, čo je aj jedna z podmienok požadovaných EÚ a Medzinárodným menovým fondom.

V najbližšom časovom horizonte, v roku 2014, by sa eurozóna mala rozšíriť o Lotyšsko.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vs