Talianskeho ministra znepokojuje odpor Nemecka k záchrane Grécka

Luxemburg 26. apríla (TASR) – Odpor Nemecka k vyplateniu krízového úveru Grécku je "veľmi znepokojujúci" a na jeho "zlomenie" bude možno potrebné zvolať summit lídrov Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to dnes taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini.

Grécko, ktoré pre obavy investorov z bankrotu bojuje s rastom nákladov na splácanie štátnych pôžičiek, požiadalo 23. apríla ostatných členov eurozóny o aktiváciu balíčka záchranných úverov v celkovej hodnote 30 miliárd eur. Ďalších 15 miliárd eur poskytne Aténam Medzinárodný menový fond (MMF).

Ale aj napriek tomu, že ministri financií eurozóny sa už dohodli na úveroch pre Grécko, nemeckí predstavitelia cez víkend upozornili, že ich súhlas nie je "hotová vec" a že akákoľvek finančná pomoc Aténam závisí od zavedenia ďalších úsporných opatrení, ktoré by viedli k zníženiu gréckeho rozpočtového schodku.

Frattiniho podľa vlastných slov znepokojuje nekompromisný postoj Berlína k problémom Grécka. "Nemôžeme sa vyhnúť prejavom solidarity s Gréckom, dokonca aj keď má niekto pochybnosti, solidarita musí nad nimi prevážiť, pretože to nie je len našou morálnou povinnosť, ale je to aj v našom záujme," vyhlásil taliansky šéf diplomacie.

Frattini pripomína, že pomoc Grécku je dôležitá aj pre posilnenie dôvery v eurozónu ako celok a tiež ako prevencia špekulatívnych útokov proti tým členom menovej únie, ktorí majú obrovské rozpočtové deficity.

"Sme veľmi znepokojení. Domnievam sa, že ak sa grécke riziko rozšíri aj na ďalšie štáty, napríklad Portugalsko, to by znamenalo, že budeme musieť zachraňovať naše spoločné hospodárstvo," vyhlásil.

Taliansky minister na záver dodal, že akceptuje argument Nemecka, podľa ktorého Grécko musí najskôr uskutočniť sľúbené úsporné opatrenia, ale zároveň trvá na tom, že čo sa týka pomoci Aténam, "Európa sa musí pohnúť vpred".

"Ak to nedokážeme, potom bude možno potrebné stretnutie lídrov EÚ," upozornil a pripomenul, že v tomto prípade by schválenie záchranného balíka pre Grécko trvalo dlhšie, ako sa očakáva.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 bal gl