Taliansko možno nestihne ratifikovať dohodu o EMS do 1. júla

Rím 18. júna (TASR) – Vznik trvalého záchranného fondu eurozóny, Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS), ktorý mal pôvodne začať fungovať od 1. júla tohto roka, sa možno oneskorí. Nie je totiž isté, či taliansky parlament stihne do letných prázdnin ratifikovať dohodu o EMS. Uviedol to taliansky minister pre európske záležitosti Moavero Milanesi.

Od talianskeho parlamentu tak závisí aj to, či Španielsku poskytne sľúbených 100 miliárd eur na rekapitalizáciu bánk EMS alebo jeho predchodca, dočasný Európsky fond finančnej stability (EFSF).

Podľa Milanesiho horná komora, Senát, vznik EMS pravdepodobne stihne schváliť, ale čo sa týka dolnej, Poslaneckej snemovne, povedal len: "Uvidíme."

Parlamentné prázdniny v Taliansku sa začínajú neskôr ako v iných štátoch Európy, a to 1. augusta. Ale na to, aby EMS mohol začať fungovať od 1. júla, musí získať súhlas štátov, ktoré reprezentujú minimálne 90 % z jeho úverovej kapacity vo výške 500 miliárd eur.

Taliansko sa ako tretia najväčšia ekonomika eurozóny podieľa 18 % na výške prostriedkov v EMS, čo znamená, že bez neho nevznikne.

Parlament v Ríme bude pritom zároveň s dohodou o fonde schvaľovať aj nový fiškálny pakt, ktorý zavádza prísnejšiu rozpočtovú disciplínu v eurozóne.

Investorov znepokojuje otázka, či Španielsko dostane úver od EMS alebo EFSF, pretože trvalý fond bude nadriadeným veriteľom, zatiaľ čo dočasný fond ním nie je. Nadriadený veriteľ má pritom nárok na prednostné uspokojenie svojich pohľadávok, čo znevýhodňuje ostatných veriteľov. A táto neistota je aj dôvod, prečo dnes výnosy zo španielskych dlhopisov prekročili kritickú hranicu 7 %.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 bal ed