Tempo rastu množstva peňazí v eurozóne sa v decembri spomalilo

Frankfurt nad Mohanom 29. januára (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) zaznamenala ďalšie signály, ktoré svedčia o tom, že ekonomika eurozóny je stále slabá. Najnovšie údaje ECB totiž ukázali, že banky v krajinách, ktoré platia eurom, poskytli firmám v decembri 2013 o 3 % menej úverov ako novembri. Informovali o tom agentúry AP a RTTNews.

Decembrový pokles firemných úverov bol síce miernejšie ako v novembri, keď sa ich objem medzimesačne znížil o 3,8 %, ale zároveň je signálom, že aktivita ekonomiky v regióne je naďalej slabá.

To znamená, že stimuly, ktorými sa ECB snaží podporiť hospodársky rast, ako sú nízke kľúčové úrokové sadzby ECB a veľkorysé úvery komerčným bankám, sa stále v plnej miere nepremietli do širšej ekonomiky.

Aj ďalší kľúčový indikátor, medziročný rast peňažnej zásoby M3 v menovej únii, sa v decembri spomalil a dosiahol 1 % po novembrovej expanzii o 1,5 %. Analytici pritom očakávali, že zrýchli na 1,7 %.

Priemerné trojmesačné tempo jeho rastu sa v období od začiatku októbra do konca decembra 2013 medziročne zvýšilo o 1,3 %.

Zo štatistík ďalej vyplýva, že celkový objem úverov súkromnému sektoru, vrátane domácností, sa v decembri medziročne znížil o 2,4 %.

2 12 bal zll