Trichet chce diskutovať vo Washingtone o výkyvoch kurzov mien

Frankfurt nad Mohanom 7. októbra (TASR) – Na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) o úrokových sadzbách jej prezident Jean-Claude Trichet nezatajil, že ho pokles kurzov niektorých mien, najmä jenu a dolára, znepokojuje. Dodal, že nízke úrokové sadzby v Európe a v Japonsku a očakávané ďalšie uvoľnenie menovej politiky americkej centrálnej banky, Fedu, ktoré by malo byť úvodom k novému tlačeniu peňazí a k oslabeniu dolára, posunuli otázku menových kurzov na vrchol agendy ministrov financií skupiny najbohatších štátov (G7) vo Washingtone. Uskutoční sa v piatok (8.10.) tesne pred víkendovým výročným rokovaním Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky.

Trichet uviedol, že má rovnaký názor ako predstavitelia Spojených štátov, keď opakujú, že veria, že silný dolár je v záujme USA.

Prezident ECB poukázal na to, že silné výkyvy a mimoriadne pohyby vo výmenných kurzoch majú nepriaznivý vplyv na ekonomiku a finančnú stabilitu.

Euro dosiahlo v týchto dňoch najsilnejší kurz voči doláru za posledných osem mesiacov a od posledného rokovania vedenia ECB o úrokových sadzbách, ktoré bolo v septembri, posilnilo voči doláru o 9 %. Od poklesu eura voči doláru za posledné štyri roky, ktorý sa zaznamenal v júni, spoločná mena vzrástla voči doláru o 18 %.

ECB ponechala v súlade s očakávaniami trhu svoj kľúčový úrok na rekordnom minime 1 %.

Rada guvernérov nezmenila ani depozitnú sadzbu, ktorá zostáva na 0,25 %, ani jednodňovú refinančnú sadzbu, ktorá je stále na úrovni 1,75 %.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 jns pop