Trichet: Eurozóna nedovolí, aby jej najslabší členovia skolabovali

Berlín 19. júna (TASR) – Eurozóna nedovolí, aby jej najslabší členovia skolabovali pod ťarchou dlhov. Povedal to prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet v rozhovore pre nedeľné (20.6.) vydanie nemeckého denníka Welt am Sonntag.

Trichet vylúčil možnosť, že by sa Grécko, Španielsko alebo Portugalsko mohli dostať do situácie, v ktorej by im chýbali peniaze na splácanie úverov od finančných trhov. "Nedovolíme, aby sa to stalo," zdôraznil Trichet a dodal, že "nevytvorili sme Maastrichtskú zmluvu preto, aby sme od nej ustúpili".

Prezident ECB obhajuje rozhodnutie vedenia centrálnej banky eurozóny z minulého mesiaca o kupovaní vládnych dlhopisov. Urobilo sa preto, aby sa upokojila situácia na trhoch. Ale aj preto, aby sa znížili náklady na obsluhu štátneho dlhu silno zadlženého Grécka. Rozhodnutie má však rovnako pomôcť aj ďalším zadlženým členom eurozóny.

"Situácia bola dramatická. Európa sa vtedy ocitla v epicentre krízy," povedal Trichet.

Sporný krok o kupovaní vládnych dlhopisov odhalil hlboký rozpor v najvyššom vedení ECB. Postavil Tricheta proti prezidentovi Nemeckej spolkovej banky (DBB) Axelovi Weberovi. Ten otvorene kritizoval rozhodnutie. Uviedol, že predstavuje "vážne ohrozenie stability".

"V posledných týždňoch som pochopil jednu vec," pokračoval Trichet, "v Nemecku sa niektoré veci interpretujú rozdielne".

Trichet dodal, že Maastrichtská zmluva, ktorá pripravila cestu pre euromenu, hovorí, že členovia eurozóny by nemali ručiť za iných. V Nemecku však myšlienku nesprávne pochopili, že sa EÚ stáva "transferovou zónou", v ktorej bohatí členovia poskytujú dotácie chudobnejším štátom.

"Klauzula o nepožičiavaní peňazí medzi krajinami znamená, že nejde o povinnosť poskytovať subvencie alebo transfery. Súčasne však znamená, že v mimoriadnej situácii by jedna krajina nemohla pomôcť druhej," povedal prezident ECB.

"Želal by som si, aby nemecká verejnosť reagovala s rovnakým rozhorčením na porušenie Paktu stability a rastu v roku 2004, keď sme sa rozhodli nakupovať štátne dlhopisy," poznamenal Trichet.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 jns ed