Trichet nesúhlasí s tvrdením o zvýhodnení francúzskych bánk

Viedeň 1. júna (TASR) – Nejestvujú dôvody na tvrdenie, že program nákupu štátnych dlhopisov niektorých členov eurozóny je výhodný len pre francúzske ústavy. V rakúskej televízii to v pondelok (31.5.) povedal prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Reagoval tak na informácie v nemeckom týždenníku Spiegel, ktorý uviedol, že vo vedení nemeckej centrálnej banky prevláda názor, že z nákupu gréckych dlhopisov majú najväčší úžitok francúzske ústavy.

Dodal, že všetky opatrenia, ktoré sa teraz realizujú, boli prijaté v Rade guvernérov ECB, aby sa zabezpečila rýchla realizácia menovej politiky.

Trichet zdôraznil, že ECB nebude robiť kompromis pri plnení svojej základnej úlohy, ktorou je zachovanie cenovej stability.

V rozhovore, ktorý v pondelok uverejnil francúzsky denník Le Monde, prezident ECB povedal, že Európa potrebuje orgán, ktorý by predstavoval rozpočtovú federáciu. Jeho úlohou by bola kontrola vládnych financií. Podľa neho terajšie zmluvy umožňujú kontrolovať a dohliadať na hospodárenie vlád. Ale prvým krokom by malo byť vytvorenie tejto kontrolnej organizácie, lebo pravidlá EÚ nie sú dostatočne silné na to, aby zabránili vládam vo veľkom zadlžovaní.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

1 2 jns zll