Trichet nesúhlasí s Weberom, nákup dlhopisov väčšina v ECB podporuje

New York/Rím 17. októbra (TASR) – Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet odmietol názor nemeckého zástupcu banky Axela Webera, ktorý tento týždeň v New Yorku vyhlásil, že by bolo vhodné, aby ECB čo najskôr ukončila program nákupu vládnych dlhopisov, ktorý nefunguje.

Trichet v rozhovore pre taliansky denník La Stampa povedal, že vyhlásenie Webera je "jeho osobným názorom a drvivá väčšina z 22-člennej Rady guvernérov ECB podporuje záchranný program centrálnej banky. Na otázku La Stampa, či program skutočne nefunguje a mal by sa zrušiť, odpovedal: Nie. Toto nie je postoj väčšiny členov v Rade guvernérov (ECB)."

Weber 13. októbra v New Yorku uviedol, že nákup dlhopisov na trhu by sa mal zrušiť, čo bol zatiaľ v tomto smere najostrejší prejav člena vedenia ECB. Okrem toho dodal, že je aj za rýchlejšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Ani s tým Trichet nesúhlasil a uviedol, že momentálne úrokové sadzby sú primerané. Pozorovatelia tak začali špekulovať o rastúcich sporoch vo vedení ECB.

S Weberom, ktorý je známy svojimi tvrdšími postojmi v menovej politike ECB a ktorý je považovaný za nástupcu Tricheta, nesúhlasia ani ďalší členovia rady. Rakúšan Ewald Nowotny pre agentúru Reuters v reakcii na Weberove slová o nákupe dlhopisov povedal, že súčasný program je potrebný a slúži ako záchranný pás. "Nesnažil by som sa ho príliš skoro rušiť," uviedol Nowotny. Rovnako aj Jürgen Stark, ktorý je členom Výkonnej rady ECB, pre nemecký denník Handelsblatt vyhlásil, že ECB "ponechá program nákupu vládnych dlhopisov v platnosti tak dlho, ako to bude potrebné".

Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

1 12 dan pop