Trichet: Rast ekonomiky eurozóny bude naďalej len mierny

Brusel 27. septembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) očakáva, že hospodárstvo eurozóny bude rásť naďalej len miernym tempom. Povedal to dnes pred výborom Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové otázky prezident ECB Jean-Claude Trichet.

"Očakávame, že oživenie ekonomiky bude pokračovať miernym tempom, výhľad ale naďalej bude sprevádzať neistota," povedal Trichet. Jeho slová sú v súlade s vyhláseniami ECB z 2. septembra, keď ECB ponechala úrokové sadzby na rekordnom minime 1 %.

ECB vtedy zvýšila odhad rastu ekonomiky eurozóny z júnového odhadu 1 % na 1,6 %, upozornila však, že výhľad bude ďalej sprevádzať neistota. Zároveň dodala, že záchranná úverová linka na podporu bánk ostane v platnosti minimálne do konca roka.

"Je dôležité, aby aj v prípade veľmi dobrých výsledkov ekonomiky nemali trhy prehnané očakávania," povedal Trichet začiatkom septembra v reakcii na vysoké tempo rastu nemeckej ekonomiky v 2. štvrťroku. Nemecká ekonomika vzrástla v 2. kvartáli medzištvrťročne až o 2,2 % a pomohla eurozóne dosiahnuť 1-% rast.

Šéf ECB dnes zároveň zopakoval, že banka podporuje navrhovanú prísnejšiu kontrolu rozpočtov členských krajín vrátane sankcií pre tých členov, ktorí porušia fiškálne pravidlá. Bude si to však pravdepodobne vyžadovať zmeny v Zmluve o Európskej únii.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 dan pop