Trojka pricestovala na Cyprus, vláda verí, že sa vyhne tvrdým úsporám

Atény/Nikózia 2. júla (TASR) – Zástupcovia takzvanej Trojky medzinárodných veriteľov dnes pricestovali do Nikózie, aby začali rozhovory o podmienkach záchranného úveru pre Cyprus. Oznámili to miestne médiá.

Delegácia 30 zástupcov Trojky, teda Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu, začne rokovania v utorok (3. 7.). V rámci nich bude hodnotiť cyperský bankový systém a diskutovať o celkových fiškálnych potrebách Cypru a dlhodobom výhľade ekonomiky.

Nikózia minulý týždeň požiadala o zahraničnú pomoc potom, ako krajinu do hospodárskych problémov dostal bankový sektor a jeho vysoká expozícia voči gréckemu dlhu. Cyprus sa tak stal prvou krajinou, ktorá požiadala o pomoc krátko predtým, než prevzala rotujúce predsedníctvo Európskej únie.

Cyperskí vládni predstavitelia zatiaľ odmietajú uviesť sumu, o ktorú plánujú medzinárodných veriteľov požiadať, podľa médií by to však malo byť až 10 miliárd eur. Aby sa krajina vyhla prípadným tvrdým požiadavkám v oblasti úspor, ktoré bývajú s poskytnutím pomoci spojené, rokuje súbežne aj s Ruskom a Čínou o bilaterálnych úveroch.

Momentálne Cyprus ešte využíva úver v objeme 2,5 miliardy eur, ktorý získal od Ruska v decembri minulého roka. Moskva pritom nedávno dala najavo, že nevylučuje ďalšie poskytnutie pomoci. Cyperský minister financií Vassos Shairly pre médiá povedal, že je presvedčený, že Nikózia sa vyhne "katastrofálnym úsporným opatreniam", ktoré medzinárodní veritelia stanovili Grécku či Portugalsku.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 dan gl