Uvoľnenie 10,1 miliardy eur Grécku je reálnejšie

Brusel/Atény 18. februára (TASR) – Misia Trojky, vytvorenej medzinárodnými veriteľmi Grécka, sa vráti v marci do Atén, aby dokončila posudzovanie úsporných opatrení vlády a rozhodla o uvoľnení tranže 10,1 miliardy eur pre krízou zmietanú krajinu. Taký je podľa agentúry DPA jeden zo záverov pondelkového (17. 2.) rokovania ministrov financií eurozóny v Bruseli.

Menový komisár EU Olli Rehn povedal, že misia môže splniť svoju úlohu ešte do konca mesiaca. Súčasnú previerku plnenia podmienok, ktoré stanovili veritelia gréckej vláde, začala misia vlani v septembri.

Ministri sa zhodli na tom, že sa s diskusiou o prípadnom treťom balíku medzinárodnej pomoci Grécku netreba ponáhľať. Šéf ich skupiny Jeroen Dijsselbloem uviedol, že nejestvuje nijaký naliehavý dôvod, aby sa o novom balíku rokovalo už v tomto polroku. Tým by sa malo dosiahnuť, aby euroskeptici vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa uskutočnia od 22. do 25. mája, neťažili z niekoľkoročného finančného gréckeho debaklu.

Grécko má schválený úverový rámec 240 miliárd eur. EÚ skončí pomoc Aténam v tomto roku, kým Medzinárodný menový fond (MMF) bude v nej pokračovať do roku 2016.

V Bruseli sa bude dnes diskutovať aj o zavedení dane na finančné transakcie v Európe. Nemecký spolkový minister financií Wolfgang Schäuble podľa DPA prejavil sklon ku kompromisu. Povedal, že daň by sa mala realizovať po etapách, nie jednorazovo. Na osobitnom rokovaní o dani sa zúčastnia Schäuble, jeho francúzsky kolega Pierre Moscovici a ministri financií Rakúska, Belgicka, Grécka, Estónska, Talianska, Španielska, Portugalska, Slovenska a Slovinska.

Podľa diplomatov je jablkom sváru výber finančných produktov, ktoré sa budú zdaňovať, a to, kde má k ich zdaňovaniu dochádzať – či v mieste, kde ústav sídli, alebo tam, kde sa obchody fakticky uskutočnia.

Európska komisia (EK) odhadla, že daň by mala priniesť 12 krajinám do rozpočtu ročne 34 miliárd eur.

3 jns gl