V bankovej únii bude licencie udeľovať ECB, niektoré právomoci rozdá

Bratislava 15. novembra (TASR) – V pripravovanej Európskej bankovej únii (EBÚ) bude licencie jednotlivým finančným inštitúciám eurozóny udeľovať alebo odoberať Európska centrálna banka (ECB). Tá bude zároveň vykonávať dohľad nad viac ako 6000 bankami eurozóny. "Dohľad vlastne znamená, že Európska centrálna banka bude mať konečnú zodpovednosť za dohľad," povedal v stredu (14.11.) v Bratislave na konferencii o eure a bankovej únii poradca pre právne záležitosti Európskej komisie (EK) Georgios Zavvos.

Podľa neho ECB sústredí svoju pozornosť na veľké systémové banky, pričom niektoré úlohy bude delegovať na jednotlivé národné banky. V pripravovanej bankovej únii tak nebude fungovať centralizácia v tom zmysle, že všetky kompetencie prejdú na ECB. V systéme bude fungovať určité vrstvenie právomocí a niektoré úlohy prejdú na národné orgány bankového dohľadu.

Ako ďalej Zavvos uviedol, EBÚ by mala mať na Slovensko priaznivý vplyv, pričom silným argumentom pre zavedenie únie je podľa neho aj fakt, že región EÚ nie je optimálnou menovou zónou. Európa totiž bude mať vždy odlišnosti v rámci jednotlivých krajín. Ako príklad uviedol súčasnú situáciu, keď úspory sú držané v bankách na severe únie, pričom južné krajiny trpia nedostatkom likvidity. "Európska banková únia bude stabilizátorom a poistením rizík najmä pre periférne krajiny," skonštatoval Zavvos.

EBÚ má byť zároveň akýmsi kontrolným mechanizmom, ktorý zabezpečí, aby sa banky nevystavovali zbytočnému riziku. Bolo tomu tak ešte pred niekoľkými rokmi, keď si Grécko požičiavalo na dlhopisovom trhu za rovnaké ceny ako Nemecko. Banky však vtedy podľa Zavvosa nevedeli, že riziko je v prípade Grécka omnoho vyššie. "Predtým nikto nepovedal, aby si Deutsche Bank dávala pozor, keď požičiavala Grécku," podotkol.

har pop