V EÚ sa pripravuje druhý záťažový test veľkých bánk a sporiteľní

Brusel 3. decembra (TASR) – Na začiatok budúceho roka sa pripravuje druhý záťažový test veľkých bánk a sporiteľní v Európskej únii (EÚ). Zámer však skepticky hodnotí vedúci bruselského politického ústavu CEPS (Centre for European Policy Studies) Daniel Gros. Tvrdí, že test bude úderom do prázdna, vôbec neprispeje k upokojeniu nervóznych finančných trhov. Prvý test bánk sa uskutočnil v lete tohto roka.

Gros dodal, že posudzovanie zdravia bánk sa uskutočňuje neskoro; nie je schopné vyriešiť súčasnú krízu. Kritériá, podľa ktorých sa hodnotí sila úverových ústavov, sú slabé a nepresvedčivé. "Nervozita finančných trhov vzrastie desaťnásobne rýchlejšie v prípade, ak sa testy skončia lepšie," dodal národohospodár Gros. Poznamenal, že "na hlavnú otázku, ktorá hýbe všetkými, stresový test nemôže, nechce a nesmie dať odpoveď: Je ňou platobná neschopnosť niektorej krajiny a viacerých bánk".

Test v júli bol vyvolaný silným poklesom konjunktúry a silným prepadom cien štátnych dlhopisov.

Gros navrhol, že ak sa má dospieť k pravdivému stupňu odolnosti európskeho bankového systému, treba banky hodnotiť podľa celkom iných kritérií. "Treba odpovedať na tieto otázky: Čo sa stane, keď írske banky zlyhajú, keď sa španielske sporiteľne stanú platobne neschopnými a keď sa grécke banky budú musieť zriecť časti svojich pohľadávok." Tieto otázky sa však nekladú, lebo ich EÚ do roku 2013 považuje za neprípustné. "Pretože sa nemôže stať to, čo sa nesmie stať," dodal Gros na vysvetlenie.

EÚ totiž až po roku 2013 vytvorí podmienky na to, aby aj súkromní veritelia niesli časť bremena za zlyhanie svojich dlžníkov. Banky a poisťovne, ktoré nakupovali štátne dlhopisy, prídu v takom prípade o časť svojich investícií. Pravidlo sa však nemá uplatňovať vždy a v celom rozsahu, ale len z prípadu na prípad.

Na finančných trhoch prevláda názor, že júlový záťažový test finančných ústavov bol postavený na chybných základoch a nemohol odhaliť problémy írskeho bankového sektora. Z 91 hodnotených bánk nesplnilo kritériá testu len 7 a medzi nimi nebol ani jeden írsky ústav. Ale o štyri mesiace muselo Írsko požiadať v dôsledku problémov svojho bankového sektora o pomoc 85 miliárd eur. Dostane ich od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Podľa Grosa prekvapuje, že EÚ včas neprišla na to, že sa stresový test môže urobiť povrchne, že banky môžu svoje problémy zatajiť. Pritom zohral dôležitú úlohu aj fakt, že sa kontrola uskutočnila na národnej úrovni, EÚ ju len koordinovala.

Európska komisia (EK) sa v dôsledku pochybností o stave mnohých európskych bánk rozhodla, že kritériá nového testu budú prísnejšie. Okrem iného bude treba odpovedať na otázku, či sú ústavy schopné prežiť v prípade, ak sa trhy budú vyvíjať nepriaznivo, alebo ak dôjde k prudkému poklesu konjunktúry.

CEPS je renomovaný mozgový trust hlavného mesta EÚ Bruselu.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns gl