V eurozóne sa pripravuje pamätná minca k 10.výročiu zavedenia eura

Bratislava 8. mája (TASR) – Dňa 1. januára 2012 uplynie desať rokov od zavedenia eurobankoviek a mincí. Euro sa stalo súčasťou každodenného života ľudí v krajinách eurozóny. Dnes sa pre všetkých občanov eurozóny otvára súťaž o návrh motívu na pamätnej obehovej minci s nominálnou hodnotou 2 eurá, ktorú pri príležitosti tohto výročia vydá všetkých 17 členských štátov eurozóny.

"Euro nás spája a jeho zavedenie je výdobytkom, na ktorý by sme mali byť hrdí. Táto súťaž o motív novej pamätnej mince je jedinečnou príležitosťou pre obyčajných ľudí vtlačiť spoločnej mene svoju pečať. Víťazný návrh sa objaví na miliónoch euromincí, ktoré budú v obehu v celej eurozóne," vyhlásil Olli Rehn, európsky komisár pre hospodárske a finančné záležitosti.

Vyše 330 miliónov ľudí v 17 krajinách EÚ má v súčasnosti jednotnú menu – euro. Spoločná mena mnohé zjednodušuje, napríklad porovnanie cien medzi krajinami, cestovanie a obchod, keďže odpadli poplatky za výmenu peňazí a výkyvy vo výmenných kurzoch. Zároveň posilňuje potrebu zdravej hospodárskej a finančnej politiky. Za bežných okolností každý členský štát eurozóny vydáva svoje vlastné euromince s národným motívom na jednej strane.

Súťaže o víťazný motív novej mince sa môžu zúčastniť všetci občania eurozóny vo veku od 12 rokov. Eurozóna organizuje otvorenú súťaž v takomto veľkom meradle prvýkrát.

Súťažiaci môžu zasielať svoje návrhy motívov do 20. mája.

V prvom kole profesionálna porota vyberie päť najlepších návrhov. Víťaza potom určí verejné hlasovanie prostredníctvom tej istej webovej stránky, ktoré bude prebiehať počas 3 týždňov v júni. Víťazný návrh sa vyhlási 30. júna 2011.

Víťazný návrh, ako aj iniciály jeho tvorcu sa objavia na miliónoch euromincí, ktoré budú v obehu v členských štátoch eurozóny. Odmena pre víťaza bude aj vzácny zberateľský súbor euromincí. Zúčastniť sa súťaže môže každý prostredníctvom linky: http://www.eurocoin-competition.eu/sk/home

TASR informovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

pe pa