Väčšina pomoci Grécku končí v bankách a u bohatých investorov

Mníchov 17. júna (TASR) – Viac ako tri štvrtiny sumy, ktorú doteraz dostalo Grécko v rámci medzinárodnej pomoci na svoju záchranu, skončilo v bankách a u bohatých kapitálových investorov. Na základe dnešného vydania nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung, ktorý cituje z analýzy spoločnosti Attac Österreich, o tom informuje agentúra DPA.

Grécko dostalo doteraz na prekonanie problémov 207 miliárd eur. Z nich takmer 160 miliárd zakotvilo v peňažných ústavoch a na účtoch finančných investorov. "Cieľom politických elít nie je záchrana gréckych obyvateľov, ale finančného sektora," povedala denníku predstaviteľka Attacu Lisa Mittendreinová.

Grécka vláda z pomoci vyčlenila 58 miliárd eur na zvýšenie vlastného kapitálu gréckych bánk, 55 miliárd eur sa použilo na splatenie štátnych dlhopisov a za 11 miliárd eur sa kúpili štátne dlhopisy, ktorých termín splatnosti ešte nevypršal, ale ich cena na medzinárodnom finančnom trhu bola veľmi nízka. Ďalších 35 miliárd eur dostali medzinárodné banky, poisťovne a investičné fondy, ktoré v roku 2012 súhlasili, že sa vzdajú časti svojich finančných pohľadávok voči gréckemu štátu.

Do štátneho rozpočtu sa z celkového objemu pomoci dostalo len 47 miliárd eur; z nich sa podľa výpočtu Attacu vyčlenilo 35 miliárd eur na vyplatenie úrokov majiteľom štátnych cenných papierov.

Nemecká spolková vláda podľa denníka tvrdenia odmieta. Spolkové ministerstvo financií v Berlíne tvrdí, že sa Grékom pomohlo tým, že vláda v Aténach získala čas na reformy a že sa podarilo zachrániť banky pred kolapsom.

3 jns gl